Funkcjonalne szafki kuchenne

meble kuchenne na wymiar toruń

Korzystamy z kuchni wiele razy dziennie wyjmując i chowając produkty żywnościowe i akcesoria do przygotowywania posiłków, dlatego bardzo istotnym jest, aby zabudowa kuchenna na wymiar zawierała praktyczne oraz wygodne rozwiązania.

Jest to inwestycja na wiele lat, toteż powinna zawierać wszelkie niezbędne funkcje oraz odpowiednio dbać o ergonomię poprzez właściwe rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD. Korzystanie z kuchni powinno być wygodne i przyjemne, dodatkowo oszczędzać nasz cenny czas i energię.

Podstawa
Podstawą każdej kuchni są szafki dolne, od których zaczynamy zabudowywać pomieszczenie. To właśnie w nich przechowywać będziemy większość przedmiotów i naczyń potrzebnych do przygotowania posiłków, dlatego kluczowym jest, aby zagospodarować ich wnętrze w jak najlepszy sposób. Szafki dolne posiadają bardzo duże możliwości przechowywania i organizacji wnętrza. Poza standardowymi półkami, dostępne są także bardziej praktyczne i pojemne modele z szufladami, wysuwami wewnętrznymi, koszami cargo oraz wysuwanymi półkami obrotowymi.

Szuflady
Dzięki zastosowaniu szuflad, mamy dużo łatwiejszy dostęp do przechowywanej zawartości, mogąc w łatwy sposób dosięgnąć do samego końca szafki bez potrzeby nachylania się czy kucania i wyjmowania przedmiotów z przodu półki, by dostać się do tych umieszczonych głębiej. Górne płytkie szuflady idealnie nadają się do przechowywania sztućców, przyborów kuchennych czy przyborników z przyprawami. Dzięki temu będziemy mieć pod ręką najważniejsze i najczęściej używane przedmioty. Głębokie szuflady najlepiej wykorzystać do przechowywania garnków, zastawy stołowej, pojemników do żywności czy produktów sypkich. Szuflada głęboka jest w stanie pomieścić nawet skrzynkę z napojami, na co pozwala duży udźwig prowadnic pryzmowych Hettich – nawet do 80 kg przy szerokich szufladach. Aby jeszcze lepiej zorganizować przestrzeń wewnątrz szuflady, możemy umieścić w niej organizer z przegródkami, dzięki którym zawartość będzie miała swoje wyznaczone miejsce. Aby zapobiec przesuwaniu przy ruchu szuflady, należy także użyć maty antypoślizgowej, dzięki czemu nasze kuchenne wyposażenie nie będzie się o siebie obijało.

Kosze cargo.
Praktycznym i lubianym rozwiązaniem dla zagospodarowania wąskiej przestrzeni są szafki z koszem cargo. Mogą być niskie lub wysokie, a także posiadać różne szerokości – od 15 do 40 cm. Możemy je umieścić w pobliżu płyty grzewczej lub zlewu, aby mieć swobodny i szybki dostęp do najpotrzebniejszych i najczęściej używanych produktów. Zaletą szafek cargo jest wysuwanie jednocześnie całej zawartości szafki oraz możliwość regulacji wysokości półek, dzięki czemu możemy w nich przechowywać produkty wyższe, takie jak butelki z olejem i oliwą. Jeżeli zaplanujemy szafkę cargo w pobliżu zlewu, jest to również bardzo dobre miejsce do przechowywania kuchennych środków czystości. Jako wyposażenie możemy umieścić w niej dodatkowo organizery, przyborniki, uchwyty na ręczniki czy blok na noże, aby jeszcze lepiej spersonalizować jej funkcję.

Ukryte miejsce do przechowywania.
Szuflady są rozwiązaniem poprawiającym funkcjonalność szafek stojących, jednak nie zawsze chcemy pokazywać podział zewnętrzny frontów. Jeżeli zależy nam na jednolitości frontów wówczas rozwiązaniem są szuflady wewnętrzne ukryte za pojedynczym frontem, maksymalna szerokość frontu wynosi 60 cm. Estetyka pomieszczenia i zarazem funkcjonalność szafek zostaną zachowane. Szuflady są bardzo pojemne, a ich pełen wysuw zapewnia łatwy dostęp do całej zawartości jednym płynnym ruchem. Wysokość rozmieszczenia szuflad wewnątrz szafki została dopasowana w taki sposób, aby móc zmieścić w nich jak najwięcej produktów, dlatego wykorzystane w szafie wysokiej świetnie spełnią rolę całkiem sporej spiżarki na wszelkie produkty spożywcze. W przeciwieństwie do cargo, szuflady wewnętrzne mają zabudowane boki, dzięki czemu produkty nie będą z nich wypadać, a wysuwanie poszczególnych szuflad zamiast całości jest lżejsze. Jest to świetne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, w których nie mamy możliwości zastosować pełnoprawnej spiżarni.

Szafki narożne.
Specjalnym rodzajem szafki dolnej są szafki narożnikowe. Narożnik to najtrudniejsze do zagospodarowania miejsce w kuchni, dlatego istotnym jest, aby odpowiednio wybrać jego wyposażenie. Standardowe półki nie są wygodne ani praktyczne, szczególnie w części narożnej, ze względu na dużą głębokość szafki. W szafce narożnej kątowej, która opiera się na dwóch ścianach zajmując 80-90 cm na każdej z nich najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kosza z półkami obrotowymi. Kosz stosowany w Nobilia ma świetną funkcję obrotu razem z frontem, dzięki czemu używanie jest bardzo funkcjonalne, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, bo nie wymaga otwarcia frontów na zewnątrz. Kosz narożny 3/4 koła to miejsce idealne do przechowywania garnków, patelni czy niedużych sprzętów agd takich jak robot kuchenny, do których mamy swobodny dostęp dzięki obrotowi całej zawartości szafki. Mechanizm karuzeli nie zajmuje wiele miejsca, powierzchnia przechowywania zostaje wykorzystana w bardzo dobrym stopniu. Alternatywą dla szafki narożnej kątowej jest szafka narożna prosta. Zajmuje ona na jednej ze ścian 65 cm, na drugiej natomiast 105-125 cm. Wypełnienie takiej szafki stanowić może kosz z półkami 1/2 koła – wersja ta ułatwia dostęp do zawartości szafki, ze względu na kształt nie wykorzystuje jednak w pełni przestrzeni szafki. Alternatywnie zastosować możemy półki obrotowe z pełnym wysuwem LeMans. Półki te zapewniają wysokie wykorzystanie przestrzeni wewnątrz szafki, mogą zostać całkowicie wyciągnięte na zewnątrz, dając tym samym najlepszy dostęp do przechowywanej zawartości. Kształt półek został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnił maksymalne możliwości przechowywania, przy zachowaniu łatwego i lekkiego ruchu przy ich wyciąganiu. Tak jak w przypadku szuflad, mamy pełną widoczność przechowywanej zawartości i swobodny do niej dostęp, wykorzystując maksymalnie trudną kuchenną powierzchnię narożną.

Systemy segregacji odpadków.
Szafka zlewozmywakowa często jest miejscem, w którym powierzchnia jest słabo zagospodarowana. Aby zwiększyć jej funkcjonalność możemy umieścić w niej specjalne organizery na środki czyszczące lub uchylny pojemnik na odpadki, jednak bardziej praktyczne będą systemy segregacji odpadów z pełnym wysuwem. Składają się one z pojemników o różnej wielkości umieszczonych na dnie głębokiej szuflady, nad sortownikami znajduje się półka dodatkowo wykorzystująca miejsce pod odpływem zlewu. Możemy na niej umieścić kuchenne środki czyszczące lub zmiotkę i szufelkę, przez co w znacznym stopniu wykorzystujemy przestrzeń wewnątrz szafki, w przeciwieństwie do standardowych szafek zlewozmywakowych, które stanowią wyłącznie podbudowę do zlewu bez wyposażenia wewnątrz. Pojedyncza szuflada głęboka jest rozwiązaniem dla szafek do 60 cm szerokości. Dla jeszcze lepszego ułatwienia sobie pracy w kuchni, można zastosować dla szuflady z sortownikami elektryczny wysuw z czujnikiem ruchu, który aktywujemy stopą, dzięki czemu nie trzeba dotykać ubrudzonymi przy gotowaniu rękami frontu szafki, żeby wyrzucić odpadki. Jeśli zależy nam na większej niż 60 cm szerokości szafki wówczas szafkę zlewozmywakową wyposażyć możemy w dwie standardowe szuflady. W tym przypadku głębokość górnej szuflady jest skrócona i posiada wycięcie na syfon zlewozmywakowy, zachowuje jednak pełną funkcjonalność przechowywania. Maksymalnie wykorzystujemy w ten sposób przestrzeń w pobliżu odpływu, a w szufladzie dolnej umieszczane są sortowniki na odpadki oraz podziały organizacyjne do przechowywania.

Szeroki wybór możliwości i rozwiązań do zastosowania we wnętrzu szafek z pewnością znacząco wpływa na projekt zagospodarowania zabudowy kuchennej, a co za tym idzie na komfort pracy w kuchni czyli nasze zdrowie i zadowolenie. Dbając o ergonomię i usprawniając pracę w kuchni poprzez wybór odpowiedniego rodzaju wypełnienia szafek kuchennych zyskujemy cenne miejsce do przechowywania, wysoką funkcjonalność oraz znacząco oszczędzamy nasz czas i energię przy użytkowaniu kuchni.